Hoppa till innehåll

Budbäraren

  • Start
  • EFS
  • Ledare
  • Lokalt
  • Globalt
  • Teologi
  • Kultur
  • Krönika
  • Fler kategorier
    • Porträtt
    • Vittnesbörd
    • Salt
    • BIAL
    • Psalm
    • Bibelord
    • Samtal
    • Ur arkivet
    • Smultronställen
  • Tidigare nummer
  • Prenumeration
  • Kontakta redaktionen
  • Annonsera
Föregående bild
Nästa bild

Mikael Eklöv växte upp i Tanzania. När familjen flyttade tillbaka till Sverige upplevde han en rejäl kulturchock. Längtan efter att resa långt, långt bort har följt honom resten av livet.

Du kanske också vill läsa:

  • ”Det var en känslomässig bergochdalbana att återvända till Sverige – höjder av lycka och dalar av smärta från ett tudelat hjärta. En ny insikt: Tanzania finns kvar och mitt Tanzania lever. Kanske en ny känsla – istället för hemlöshet, en vila i att våra hem är två.” – Nora, på sitt Instagramkonto.
    "Det var en känslomässig bergochdalbana att…
  • Esmes resa i tron har inte varit spikrak. När hon skulle utfrågas av Migrationsverket 2018 hade hon relativt nyligen blivit kristen. Under intervjun fick hon frågan om vilka de tio budorden var, och trots att Esme visste svaret kunde hon inte komma på det under intervjun. Det gjorde henne så stressad att hon sedan hade svårt att svara på resten av frågorna.
    Esmes resa i tron har inte varit spikrak. När hon…
  • Arvid och Noah spelar fotboll med Baraka och resten av barnen i familjen Fungo.
    Arvid och Noah spelar fotboll med Baraka och resten…
  • Mikael Landgren ser fram emot att hinna vara mer ute på havet när han nu slutar som regional missionsledare.
    Mikael Landgren ser fram emot att hinna vara mer ute…
Postat 2025-11-242025-11-24Full storlek 1180 × 680

Inläggsnavigering

Publicerat iMikael Eklöv växte upp i Tanzania. När familjen flyttade tillbaka till Sverige upplevde han en rejäl kulturchock. Längtan efter att resa långt, långt bort har följt honom resten av livet.

SENASTE ARTIKLAR

  • Sjung, för Guds skull!

    2026-06-30
  • »Frågan kom som ett brev från himlen«

    2026-06-30
  • Lägret där barn och äldre möts

    2026-06-30
  • Ny öppen förskola i Hammarby

    2026-06-30
  • Tips för hängmattan

    2026-06-30

Kategorier

  • EFS
  • Ledare
  • Lokalt
  • Globalt
  • Kultur
  • Resor
  • Teologi
  • Krönika
  • Porträtt
  • Vittnesbörd

Budbäraren

  • Om Budbäraren
  • Kontakta redaktionen
  • Prenumeration
  • Avsluta prenumeration
  • Annonsera
  • Böcker
  • EFS på sociala medier