Hoppa till innehåll

Budbäraren

  • Start
  • EFS
  • Ledare
  • Lokalt
  • Globalt
  • Teologi
  • Kultur
  • Krönika
  • Fler kategorier
    • Porträtt
    • Vittnesbörd
    • Salt
    • BIAL
    • Psalm
    • Bibelord
    • Samtal
    • Ur arkivet
    • Smultronställen
  • Tidigare nummer
  • Prenumeration
  • Kontakta redaktionen
  • Annonsera
Föregående bild
Nästa bild

– Målet är att människor ska bli självförsörjande, säger Tadelech Loha, samordnare för Mekane Yesus-kyrkans kvinnoarbete.

Du kanske också vill läsa:

  • Desta Hadera, som är regional utvecklingschef på  Mekane Yesuskyrkans utvecklingssektion, uttryckte stor tacksamhet till EFS:  – Det finns stora utmaningar här i Rama då området varit hårt drabbat av torka, krig, HIV, fattigdom och stor brist på mat. Som kyrka känns det självklart att hjälpa till på de sätt vi kan. Vi känner oss välsignade för det som hänt genom EFS här. Från djupet av mitt hjärta tackar jag Gud för EFS, deras personal och alla givare. Gud välsigne er!
    Desta Hadera, som är regional utvecklingschef på…
  • – Mekane Yesus i Skärholmen påminner mycket om moderkyrkorna hemma i Etiopien, säger Mengesha Mekasha och Belay Negeri som båda tillhört Mekane Yesuskyrkor i Etiopien.
    – Mekane Yesus i Skärholmen påminner mycket om…
  • Ephrem Fikru Gemta, president för den västra synoden, ser fram emot att vara del av Mekane Ysus-kyrkans pionjära arbete även fortsättningsvis.
    Ephrem Fikru Gemta, president för den västra…
  • Genom sina tjänster på huvudkontoret i Addis Abeba har Jonas och Viktoria fått se stora delar av Mekane Yesus samt fått möjligheten att sätta EFS på kartan i allt fler synoder.
    Genom sina tjänster på huvudkontoret i Addis Abeba…
Postat 2016-03-142016-03-14Full storlek 1180 × 680

Inläggsnavigering

Publicerat iAkut behov av mat och rent vatten

SENASTE ARTIKLAR

  • Bön från strykbrädan

    2026-04-15
  • 170 år av trofast sådd

    2026-04-15
  • Käka med främlingen

    2026-04-15
  • Ungdomsgården som förändrade Piteå

    2026-04-15
  • En väg till livet

    2026-04-15

Kategorier

  • EFS
  • Ledare
  • Lokalt
  • Globalt
  • Kultur
  • Resor
  • Teologi
  • Krönika
  • Porträtt
  • Vittnesbörd

Budbäraren

  • Om Budbäraren
  • Kontakta redaktionen
  • Prenumeration
  • Avsluta prenumeration
  • Annonsera
  • Böcker
  • EFS på sociala medier