Hoppa till innehåll

Budbäraren

  • Start
  • EFS
  • Ledare
  • Lokalt
  • Globalt
  • Teologi
  • Kultur
  • Krönika
  • Fler kategorier
    • Porträtt
    • Vittnesbörd
    • Salt
    • BIAL
    • Psalm
    • Bibelord
    • Samtal
    • Ur arkivet
    • Smultronställen
  • Tidigare nummer
  • Prenumeration
  • Kontakta redaktionen
  • Annonsera
Föregående bild
Nästa bild

Under besöket i Rama fick barnens anhöriga berätta för Erik Johansson, EFS internationella missionssekreterare, om vad verksamheten i Rama betyder för dem. Tacksamheten var påtaglig. – Utan det stöd som detta ger oss vet jag ärligt talat inte hur mitt barn skulle ha klarat sig. Vi har ingen annan som hjälper oss, den här verksamheten måste få fortsätta, sa en av föräldrarna.

Du kanske också vill läsa:

  • Behoven av infrastruktur, återuppbyggnad av kyrkor och skolor är några av de områden där EFS kan gå in med stöd för de kristna i Irak. Vid senaste besöket i Irak träffade missionssekreterare Erik Johansson, tillsammans med handläggare Anna Claesson, biskopen av Mosul Nicodemus Daoud Sharaf.
    Behoven av infrastruktur, återuppbyggnad av kyrkor…
  • Bristen på mat är påtaglig i området runt Rama. År 2015 drabbades norra Etiopien särskilt hårt av den stora torkan i landet. Matutdelningen på fritidsgården är till stor hjälp för barnens familjer. Just denna dag firades besöket från Sverige och EFS med festmat och dryck.
    Bristen på mat är påtaglig i området runt Rama. År…
  • Hope for children Etiopien
    – Detta är ett gott exempel på holistisk mission.…
  • Erik Johansson är internationell missionssekreterare på EFS. Under 1,5 år har han arbetat som missionär i Armenien.
    Erik Johansson är internationell missionssekreterare…
Postat 2018-09-142018-09-14Full storlek 1180 × 680

Inläggsnavigering

Publicerat iUnder besöket i Rama fick barnens anhöriga berätta för Erik Johansson, EFS internationella missionssekreterare, om vad verksamheten i Rama betyder för dem. Tacksamheten var påtaglig. – Utan det stöd som detta ger oss vet jag ärligt talat inte hur mitt barn skulle ha klarat sig. Vi har ingen annan som hjälper oss, den här verksamheten måste få fortsätta, sa en av föräldrarna.

SENASTE ARTIKLAR

  • »Roligt att kunna erbjuda något extra«

    2026-06-08
  • Förväntningar spelar roll

    2026-05-20
  • 160 år av mission

    2026-05-20
  • »Vi ses snart!«

    2026-05-20
  • Det är vardagen som räknas

    2026-05-20

Kategorier

  • EFS
  • Ledare
  • Lokalt
  • Globalt
  • Kultur
  • Resor
  • Teologi
  • Krönika
  • Porträtt
  • Vittnesbörd

Budbäraren

  • Om Budbäraren
  • Kontakta redaktionen
  • Prenumeration
  • Avsluta prenumeration
  • Annonsera
  • Böcker
  • EFS på sociala medier