Hoppa till innehåll

Budbäraren

  • Start
  • EFS
  • Ledare
  • Lokalt
  • Globalt
  • Teologi
  • Kultur
  • Krönika
  • Fler kategorier
    • Porträtt
    • Vittnesbörd
    • Salt
    • BIAL
    • Psalm
    • Bibelord
    • Samtal
    • Ur arkivet
    • Smultronställen
  • Tidigare nummer
  • Prenumeration
  • Kontakta redaktionen
  • Annonsera
Föregående bild

Yta och djup

Du kanske också vill läsa:

  • I en av sångerna på nya skivan sjunger Bengt: »I din hand är jag skriven.« Orden är från Jesaja 49. – Att våra namn står skrivna i Jesu såriga händer är en så djup bild av hur mycket han älskar oss.
    I en av sångerna på nya skivan sjunger Bengt: »I din…
  • »Tro, hopp och kärlek« är ett återkommande tema för Annacarins glasbilder. Hon tycker om att på olika sätt dra linjer så att korset, ankaret och hjärtat lyfts fram. Detta verk har namnet »Störst är kärleken« och slår an en ton i hennes hjärta för att den är så färgstark.  – Jag blir glad av värmen i den röda färgen och skimret i det blå och lila. Den hänger i ett fönster och glaset ändras efter tider och stunder på årets alla dagar.
    »Tro, hopp och kärlek« är ett återkommande tema för…
  • Yonas Tesfai Hope for children Etiopien
    Yonas Tesfai har arbetat i organisationen Hope for…
  • Till slut har alla som sökt vård fått hjälp och hälsoteamet plockar ihop för dagen. Dr Khadar följer med några av barnen in i lägret. Relationerna mellan Warsans personal och människorna de arbetar med är starka och tilll skillnad från många andra humanitära organisationer arbetar de långsiktigt. Flyktingarna i lägret vet att de kommer tillbaka. Igen och igen. – Även om situationen kan vara akut vill vi också skapa en lång­siktig och hållbar förändring. Därför är vi också särskilt glada för det viktiga samarbetet med EFS som gör det möjligt för oss att finnas kvar, säger Dr Khadar.
    Till slut har alla som sökt vård fått hjälp och…
Postat 2022-11-10Full storlek 1475 × 2000

Inläggsnavigering

Publicerat iRecension: Rum för unga

SENASTE ARTIKLAR

  • Förväntningar spelar roll

    2026-05-20
  • 160 år av mission

    2026-05-20
  • »Vi ses snart!«

    2026-05-20
  • Det är vardagen som räknas

    2026-05-20
  • Hemester i Sverige

    2026-05-20

Kategorier

  • EFS
  • Ledare
  • Lokalt
  • Globalt
  • Kultur
  • Resor
  • Teologi
  • Krönika
  • Porträtt
  • Vittnesbörd

Budbäraren

  • Om Budbäraren
  • Kontakta redaktionen
  • Prenumeration
  • Avsluta prenumeration
  • Annonsera
  • Böcker
  • EFS på sociala medier