Hoppa till innehåll

Budbäraren

  • Start
  • EFS
  • Ledare
  • Lokalt
  • Globalt
  • Teologi
  • Kultur
  • Krönika
  • Fler kategorier
    • Porträtt
    • Vittnesbörd
    • Salt
    • BIAL
    • Psalm
    • Bibelord
    • Samtal
    • Ur arkivet
    • Smultronställen
  • Tidigare nummer
  • Prenumeration
  • Kontakta redaktionen
  • Annonsera

Antalet deltagare på folkhög­skolorna förväntas minska när statsbidragen gör det. Bild: Maria Landälv

Du kanske också vill läsa:

  • Många av barnen som söker hjälp är under­närda. Hälsovårdsteamet mäter, ger rådgivning och delar ut näringstillskott. Under de år Warsan arbetat i lägret har de sett väldigt goda resultat av det långsiktiga arbetet för att minska undernäringen. På grund av den ihållande torkan och det stora antalet nya flyktingar, ökar nu antalet barn som behöver vård och näringstillskott igen.
    Många av barnen som söker hjälp är under­närda.…
  • Att satsa förebyggande på psykisk hälsa borde inte vara en ekonomisk fråga för skolorna – det ska vara lika självklart som att man får skollunch, menar Efraim. Bild: Lovisa Lo Fundell
    Att satsa förebyggande på psykisk hälsa borde inte…
  • Folkhögskolor – en viktig part vid integration. Emelie Erixon, chef för alla boenden för ensamkommande flyktingbarn i Åre kommun, gästade årets folkhögskoledagar och uttalade ett stort förtroende för det arbete som skolorna bedriver.
    Folkhögskolor – en viktig part vid integration.…
  • Maria Smeds har alltid känt sig kallad att plantera nya kristna gemenskaper, men inte ens i sin vildaste fantasi kunde hon tänka att det skulle bli i Sápmi. Nu bor Maria i byn Övre Soppero. Bild: Lovisa Fundell
    Maria Smeds har alltid känt sig kallad att plantera…
Postat 2023-02-132023-02-13Full storlek 1180 × 680

Inläggsnavigering

Publicerat iFolkhögskolorna drabbas av minskade bidrag

SENASTE ARTIKLAR

  • Förväntningar spelar roll

    2026-05-20
  • 160 år av mission

    2026-05-20
  • »Vi ses snart!«

    2026-05-20
  • Det är vardagen som räknas

    2026-05-20
  • Hemester i Sverige

    2026-05-20

Kategorier

  • EFS
  • Ledare
  • Lokalt
  • Globalt
  • Kultur
  • Resor
  • Teologi
  • Krönika
  • Porträtt
  • Vittnesbörd

Budbäraren

  • Om Budbäraren
  • Kontakta redaktionen
  • Prenumeration
  • Avsluta prenumeration
  • Annonsera
  • Böcker
  • EFS på sociala medier