Hoppa till innehåll

Budbäraren

  • Start
  • EFS
  • Ledare
  • Lokalt
  • Globalt
  • Teologi
  • Kultur
  • Krönika
  • Fler kategorier
    • Porträtt
    • Vittnesbörd
    • Salt
    • BIAL
    • Psalm
    • Bibelord
    • Samtal
    • Ur arkivet
    • Smultronställen
  • Tidigare nummer
  • Prenumeration
  • Kontakta redaktionen
  • Annonsera
Föregående bild
Nästa bild

Det mesta av jordbruket är traditionellt och inte mekaniserat. Här tröskar 55-årige åttabarnspappan Waldo Hailo vete med sina söner i norra Etiopien.

Du kanske också vill läsa:

  • Enligt FN lider 80 procent av befolkningen i Tigray matbrist. Tack vare bistånd från EFS har Mekane Yesus biståndsorgan DASSC kunnat dela ut bland annat vete och olja till interna flyktingläger i regionhuvudstaden Mekelle. Här står DASSC:s medarbetare framför säckar med vete som förvaras på huvudkontoret. Bild: Dagmawit Alemayehu
    Enligt FN lider 80 procent av befolkningen i Tigray…
  • Massajerna är en folkgrupp som lever i södra Kenya och i norra Tanzania. De är semi-nomader. Traditionellt är de boskapsskötare och varken jagar eller äter vilt kött.
    Massajerna är en folkgrupp som lever i södra Kenya…
  • Laila skapar traditionellt samiskt hantverk, kombinerat med konst­hantverk som tar utgångspunkt från duodji.
    Laila skapar traditionellt samiskt hantverk,…
  • Tesfalem (mitten) var på grund av sin funktionsnedsättning gömd och isolerad i sitt hem tills han var 15 år. Som följd av det blev han väldigt blyg och folkskygg. Nu är han 17 år och har äntligen börjat gå i skolan.  På fritidsgården i Rama har han fått många nya vänner. Inte minst 12-årige grannen Goitom som ofta ger en hjälpande hand.
    Tesfalem (mitten) var på grund av sin…
Postat 2016-03-142016-03-14Full storlek 1180 × 680

Inläggsnavigering

Publicerat iAkut behov av mat och rent vatten

SENASTE ARTIKLAR

  • Bön från strykbrädan

    2026-04-15
  • 170 år av trofast sådd

    2026-04-15
  • Käka med främlingen

    2026-04-15
  • Ungdomsgården som förändrade Piteå

    2026-04-15
  • En väg till livet

    2026-04-15

Kategorier

  • EFS
  • Ledare
  • Lokalt
  • Globalt
  • Kultur
  • Resor
  • Teologi
  • Krönika
  • Porträtt
  • Vittnesbörd

Budbäraren

  • Om Budbäraren
  • Kontakta redaktionen
  • Prenumeration
  • Avsluta prenumeration
  • Annonsera
  • Böcker
  • EFS på sociala medier