»Dagar av inspiration«

EFS medarbetardagar utmanade till att växa i lärjungaskap.

EFS samlade 250 medarbetare kring temat »Växa i lärjungaskap«, den 20–23 november i Bålsta. Kerstin Oderhem, EFS missionsföreståndare, uttrycker glädje över att medarbetarna tillsammans har fått möjligheten att fördjupa sig och växa i sitt lärjungaskap.

– Vi har haft dagar fyllda av goda samtal och inspiration. Tillbaka på våra arbetsplatser är det vår gemensamma uppgift att fortsätta arbeta för EFS vision – att se människor och samhällen förvandlade av Jesus. 

Åtta internationella gäster från EFS systerkyrkor och samarbetspartners deltog under dagarna och bidrog på flera olika sätt i programmet. Ebisse Gudeta som arbetar som studierektor för teologiutbildningen på Mekane Yesuskyrkans seminarium i Addis Abeba, var en av gästerna. Hon berättar om hur hon har mött Gud under dagarna.

– Jag är så tagen av att ha varit i ett sammanhang där människor vill be, och där det finns liv i lovsången. EFS behövs!